O sekcji

Rzeszowski Klub Kendo powstał w 2004 roku z inicjatywy kilku entuzjastów japońskich sztuk walki. Z biegiem czasu chętnych przybywało i działalność nabierała tempa. W 2007 roku klub wszedł w skład Polskiego Zwiazku Kendo, który czynnie wspierał naszą dzialałność. Wciagu 10 lat w rzeszowskim dojo trenowało dziesiatki osób, nierzadko pod okiem mistrzow z calej Polski. Członkowie RSK biorą czynny udział w zgrupowaniach i seminariach odbywających się w innych klubach, zdobywając niezbędne doświadczenie zawodnicze jak i instruktorskie.

Kendo jest japońską odmianą szermierki sportowej, prowadzonej przy użyciu mieczy bambusowych.

Jako sztuka walki wywodzi się bezpośrednio z bojowej szermierki samurajskiej o nazwie kenjutsu, której historia sięga XI wieku. Różne szkoły i formy kenjutsu rozwijały się aż do połowy XIX wieku (kiedy wprowadzono zakaz noszenia mieczy przez samurajów).

Para-sportowa forma szermierki bojowej zrodziła się w początkach XVII wieku. Zastosowanie mieczy ćwiczebnych, najpierw drewnianych, a z czasem elastycznych konstrukcji bambusowych (shinai) oraz solidnych protektorów, wzorowanych na zbroi samurajskiej, pozwoliło ćwiczyć bardziej dynamicznie i toczyć walki sparingowe. Wprowadzone z czasem regulaminy treningu poszły w kierunku ograniczania dopuszczalnego obszaru zadawanych cięć, a także eliminacji technik zagrażających bezpieczeństwu walczących.

Początkującym kendokom i wszystkim zainteresowanym polecamy zajrzeć do Poradnika Adepta dostępnego w zakładce Linki oraz na Forum.